نمونه ای از دستگاه تولید نوار چسب شیشه ای شفاف

نمونه ای از دستگاه تولید چسب نواری

بررسی فنی چسب نواری : فيلم پلاستيك نوار چسب مي تواند از تركيبات مختلف (با مقادير متفاوت) و در ضخامت هاي گوناگون توليد شود. همچنين مايع چسب مي تواند تركيبات و ضخامت هاي متفاوت داشته باشد. به اين ترتيب با تغيير فاكتورهاي فوق انواع بسيار متفاوتي از نوار چسب ها توليد مي شود كه در صنايع مختلفي ( از چاپ شبرنگ و لوازم تحرير تا صنايع ساختماني، خودرو، الكتريسيته و بسته بندي ) استفاده مي شود.

JUMBO ROLL چیست؟

در واقع چسب هاي نواري در آغاز بصورت رول هاي بزرگ و عريض فيلم ( JUMBO ROLL )  توليد و سپس با مايع چسب پوشيده مي شود . اين رول ها در مراحل بعد بوسيله ماشين هاي  مخصوص ( Slitter ) باز شده و در عرض ها ي مختلف ( 10 تا 20 ميلي متر در لوازم تحرير، 25 تا 72 ميلي متر در بسته بندي و عرض هاي بيشتر در صنايع ساختماني و عايق بندي ) برش و با طول هاي مورد نظر مجددا پيچيده مي شود.

تفاوت و توضیحات فیلم های PP و BOPP

در صنعت بسته بندي بيشتر از فيلم هاي پلي پروپيلن ( PP ) استفاده مي شود. كاربرد PP بخاطر سختي بسيار بيشتر ( سه برابر فيلم هاي قالبي و هشت برابر پلي اتيلن PE ) و همچنين امكان استفاده از آن در حالت چسبندگي حرارتي است. مصرف جهاني كنوني PP بيش از پنج ميليون تن در سال برآورد مي شود. ضخامت هاي معمول فيلم نوار چسب از 15 تا 50 ميكرون است.

فيلم هايي كه جهت توليد نوار چسب بكار مي روند معمولا از نوع Bi Axially Oriented Poly Propylene ) BOPP ) هستند. در اين روش ضخامت يكنواختي بيشتري دارد و همچنين فيلم با كشيده شدن در عرض و طول براحتي پاره نمي شود بلكه به زبان ساده كش مي آيد  يعني نقطه شكست مي تواند پس از 100 تا حتي 180%  كشيده شدن واقع شود.

تصویر کارخانه تولید نوار چسب شیشه ای

تصویر خط تولید چسب نواری شیشه ای

مهمترين امتيازات اين فيلم ها عبارتند از :

سختي بالا
دوام بالا در كشش
مانع بسيار خوب در برابر آب
توانايي بازيافت بالا
آلودگي ميكربي بسيار كمتر از فيلم هاي ديگر
چاپ شدن آسان
قابليت ارائه در رنگهاي مختلف

نوع و كيفيت چسبي كه روي فيلم كشيده ميشود، و همچنين كيفيت عمل پوشش عامل دوم در شكل دادن به نوع نوار چسب است. بررسی فنی چسب نواری می تواند به شناخت و انتخاب بهتر این نوار چسب در استفاده از آن منجر شود.

چهار لايه موجود در نوار چسب هاي استاندارد در چارت زير ديده مي شود:

پوشش آزاد كننده (Release Coat) : باعث بازشدن آسان نوار چسب از رول مي شود. اين تركيب معمولا در كارخانه هاي مختلف تقريبا يكسان است.
فيلم نوار چسب (Backing) : همان فيلم پلاستيكي كه قبلا توضيح داديم.
آستر يا روكش اوليه (Primer Coat) : باعث كيفيت بهتر (ماندگاري) مايع چسب روي فيلم مي شود. اين تركيب نيز در بيشتر كارخانه ها يكسان است.
پوشش چسب اصلي (Adhesive Mass) : انواع متفاوتي از چسب ها با تركيبات و ضخامت هاي گوناگون در ساخت چسب هاي نواري بكار گرفته مي شود. نوع معمول در اغلب نوار چسب هاي بسته بندي پليمر اكريليك است كه در دو تيپ، امولسيون اكريليك با پايه حلال آب و مايع چسب با حلال شيميايي ( Chemical Solvent ) استفاده مي شود.

تركيبات اين چسب ها و زمان هاي كاربرد آنها از رازهاي تخصص هر توليد كننده است كه به مرور زمان به آن دست يافته و بشدت از آن مراقبت مي كند. البته در اين زمينه نيز استانداردهاي تدوين شده كشوري و بين المللي قابل دسترس وجود دارد.

تناسب اندازه ضخامت فیلم و چسب

معمولا ضخامت  فيلم و چسب از نسبت هاي تعريف شده اي پيروي مي كند. بعنوان مثال رايج ترين نوار چسب هاي بسته بندي با نسبت هاي ذيل ارائه مي شوند شما می توانید در فروشگاه اینترنتی تبریز چسب نمونه های از ضخامت های مختلف این نوار چسب را ببینید.

Telegram Channel TabrizChasb : @TabrizChasb

آدرس کانال تلگرام تبریز چسب

جدول تناسب اندازه ضخامت فیلم و چسب در نوار چسب شیشه ای (میکرون) 

ضخامت نوار چسبضخامت فیلمضخامت چب
402515
432518
452718
502822